Meniu
Prenumerata

trečiadienis, spalio 28 d.
JAV RINKIMAI
J. Bidenas savo rinkimų kampanijos partnere pasirinko Kamalą Harris
BNS
Scanpix
Kamala Harris

JAV prezidento posto siekiantis demokratas Joe Bidenas savo rinkimų kampanijos partnere antradienį pasirinko Kalifornijos senatorę Kamalą Harris.

„Man didelė garbė paskelbti, kad pasirinkau Kamalą Harris – bebaimę kovotoją už paprastą žmogų ir vieną puikiausių valstybės tarnautojų – savo kampanijos partnere“, – tviteryje  parašė 77 metų J. Bidenas.

K. Harris pateko į istoriją kaip pirmoji tamsiaodė, pasirinkta kurios nors didžiosios JAV partijos kandidate į viceprezidento postą. Šis žingsnis akivaizdžiai rodo, kad J. Bidenas pripažįsta juodaodžių rinkėjų vaidmenį jo pastangoms per lapkritį vyksiančius rinkimus įveikti dabartinį šalies vadovą respublikoną Donaldą Trumpą.

Pirmąją kadenciją senatorės poste dirbanti 55 metų K. Harris per demokratų pirminių rinkimų kampaniją buvo J. Bideno varžovė. Ji taip pat yra iškili savo partijos veikėja ir tapo viena pagrindinių pretendenčių tapti kampanijos partnere, kai pati atsisakė savo ambicijų tapti Baltųjų rūmų šeimininke.

J. Bideno komanda pranešė, kad abu demokratai trečiadienį pasakys kalbas Vilmingtono mieste Delavero valstijoje, pradėdami kampaniją, kurios tikslas – įveikti D. Trumpą.

Potenciali partijos vėliavnešė

Potencialaus demokratų kandidato sprendimas buvo paskelbtas 2020-iesiems būdingu stiliumi – per socialinius tinklus. Šis momentas itin svarbus J. Bidenui, siekiančiam sutelkti plačią rinkėjų koaliciją, kad pašalintų D. Trumpą iš Baltųjų rūmų. K. Harris gali atrodyti patrauklesnė jaunesniems rinkėjams ir moterims, ypač tarp priemiesčių gyventojų, kurių vis daugiau nusivilia dabartiniu prezidentu.

Buvusi Kalifornijos generalinė prokurorė taip pat yra pirmasis indų kilmės žmogus, pelnęs prezidentinės kampanijos partnerio vaidmenį. Ji įkūnija įvairovę, laikomą labai svarbia užtikrinti didesniam demokratų kampanijos palaikymui, juolab metais, kai Amerikai iš naujo persvarsto rasių santykius.

Ji yra trečioji kurios nors didžiosios JAV partijos partijos prezidento rinkimų kampanijos partnere pasirinkta moteris. Pirmoji 1984 metais buvo demokratė Geraldine Ferraro, o antroji – 2008 metų kampanijoje dalyvavusi respublikonė Sarah Palin.

Hillary Clinton buvo pirmoji kandidatė į prezidento postą, bet 2016 metais pralaimėjo D. Trumpui.

K. Harris sakė, kad jaučiasi pagerbta J. Bideno pasirinkimo ir kad „darys viską, ko reikia“, kad padėtų jam laimėti.

„Joe Biden gali suvienyti Amerikos žmones, nes jis visą gyvenimą praleido už mus kovodamas. Ir kaip prezidentas jis kurs Ameriką, atitinkančią mūsų idealus“, – ji rašė tviteryje.

K. Harris pasirinkimas kampanijos partnere yra itin svarbi gairė jos politinėje karjeroje. Jeigu J. Bidenas laimėtų rinkimus, ši telegeniška, bet ryžtinga kalifornietė beveik neabejotinai galėtų tapti 2024 arba 2028 metų demokratų prezidentinės kampanijos lydere.

Pergalės atveju J. Bidenas taptų seniausiu į JAV prezidento postą išrinktu žmogumi, todėl daugelis spėlioja, kad jis dirbtų tik vieną ketverių metų kadenciją ir stengtųsi išugdyti patikimą įpėdinį.

Dėl šios priežasties K. Harris potencialiai tenka nepaprastai reikšmingas Demokratų partijos vėliavnešės vaidmuo.

J. Bidenas tikriausiai neabejoja, kad K. Harris politiniai gebėjimai ir vadovavimo patirtis padėtų imtis darbo nuo pat pirmosios kadencijos dienos ir kad ji prireikus galėtų pakeisti jį prezidento poste.

D. Trumpas paniekinamai pakomentavo J. Bideno pareiškimą ir teigė esąs „nustebintas“ jo pasirinkimo, nes, anot prezidento, K. Harris pasirodymas per demokratų pirminių rinkimų kampaniją buvo blankokas.

„Ji labai prastai pasirodė per pirminius rinkimus, – žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė D. Trumpas. – Ir tai yra tarsi apklausa.“

Prezidentas taip pat užsipuolė K. Harris už jos vaidmenį per posėdžius, kurių metu buvo svarstoma teisėjo Bretto Kavanaugh kandidatūra į Aukščiausiąjį Teismą. D. Trumpas vadino ją „nemaloniausiu, siaubingiausiu, nepagarbiausiu žmogumi JAV Senate“.

Tačiau K. Harris, pasirinkta iš beveik tuzino kitų moterų, pretendavusių tapti J. Bideno kampanijos partnerėmis, pademonstravo esanti pajėgi atremti tokius smūgius, o toks bruožas yra svarbus bet kuriam veikėjui, tapusiam dabartinio prezidento tulžingos kritikos taikiniu.

J. Bideno pasirinkimas taip pat sulaukė tvirto palaikymo iš kitų sluoksnių, įskaitant buvusį prezidentą Baracką Obamą – pirmąjį juodaodį Amerikos vadovą.

„Ji yra labiau nei pasiruošusi šiam darbui, – savo tviterio žinutėje rašė D. Trumpo pirmtakas. – Tai gera diena mūsų šaliai. Dabar laimėkime šį reikalą.“

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 08 12 08:57
Spausdinti