Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, kovo 28 d.


The Economist
PASAULIS 2022. KULTŪRA
Atsiimti meną iš kapitalizmo
Menininkas ir aktyvistas Ai Weiwei teigia, kad šiuolaikinį meną pagadino pasaulinis kapitalizmas ir jam vėl reikia atrasti socialinį tikslą.
Komentarai
COVID-19
Per pandemiją bus ir pralaimėjusių, ir išlošusių
Reputacija kuriama lėtai, bet išnyksta staigiai – dažniausiai kai itin svarbūs įvykiai sufokusuoja senus, bet dar miglotus nuogąstavimus. Daugeliui žmonių buvo neramu dėl karingojo islamo dar prieš 2001 m. rugsėjo 11-ąją. Vis dėlto tik po teroristų atakų Niujorke ir Vašingtone ši grėsmė buvo aiškiai suvokta. Ilgai gyvavęs nerimas dėl lošėjiško kapitalizmo iškilo į pirmąjį planą po 2008-ųjų finansų krizės, kai mokesčių mokėtojams teko padengti sąskaitas už bankininkų godumą ir beatodairišką elgesį.
Verslas
ŽIEDINĖ EKONOMIKA
M. Kono: „Jei nieko nekeisime, Žemėje gyventi bus neįmanoma“
Ekonomikos sėkmę vertėtų matuoti ne ūkio augimo sparta, o žmonių gyvenimo kokybe, įsitikinęs EBPO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Masamichi Kono. IQ apžvalgininkei Kotrynai Tamkutei jis pasakojo apie tai, kodėl svarbu žiedinę ekonomiką plėtoti globaliai.
The Economist
JAV DEMOKRATAI
Pasaulis pagal Warren
Elizabeth Warren turi daug planų ir jie suteiktų JAV kapitalizmui naują formą – į gera ir į bloga
Pasaulis
POPULIZMAS
Nacionalizmo iškilimas po Berlyno sienos griūties
Berlyno sienos griūtis 1989 m. lapkričio 8 d. naktį dramatiškai ir staigiai paspartino komunizmo griūtį Europoje. Pasibaigę kelionių apribojimai tarp Rytų ir Vakarų Vokietijos smogė mirtiną smūgį uždarai Sovietų Sąjungos visuomenei. Kaip ta pati medelio pusė – šis įvykis žymėjo atvirų visuomenių iškilimo aukščiausiąjį tašką.
The Economist
PORTRETAS
Imperijas statantis prancūzas – koks tas Vincentas Bolloré?
Narpliojame painų Prancūzijos magnato palikimą
Kava su IQ
Mokslininkas Mortenas Bennedsenas: verslininkai savo verslus beveik visuomet palieka per vėlai
Nemaža dalis Lietuvos verslų artėja prie 30 metų ribos, o jų įkūrėjų amžius vis labiau slenkasi prie pensinio. Galima pagrįstai spėti, kad per ateinantį dešimtmetį verslininkai dažniau užleis savo kėdes šeimos nariams. Ką daryti, kad verslas, atsidūręs antrosios kartos rankose nesužlugtų? Galbūt jį geriau atiduoti valdyti profesionalams iš išorės?  Apie tai IQ apžvalgininkas Gytis Kapsevičius kalbėjosi su šią sritį tyrinėjančiu danų mokslininku Mortenu Bennedsenu.
Komentarai
Nelaisvė kontratakuoja
Sovietų Sąjungos žlugimas atrodė kaip paskutinė vinis į socializmo idėjų karstą. Ronaldo Reagano ir Margaret Thatcher rinkos reformos jau buvo smarkiai sujudinusios socialistines struktūras Vakaruose, o SSRS subyrėjimas atrodė kaip finalinis laisvės akordas. Nes socializmo užkratas vyravo ne tik sovietinėse šalyse, kuriose jį per prievartą įgrūdo SSRS. Vienoks ar kitoks ekonominis socializmas, ypač ekonomikoje, buvo apėmęs ne vieną valstybę.
The Economist
Gerovės valstybei reikia naujų formų
Gerovės valstybė sukurta liberalams sureagavus į kuriamąjį naikinimą, būdingą kapitalizmui. Šiandien ji atsidūrė pavojuje.
Komentarai
Dievas ar taromatas
Rūpestis didinti pajamas yra senas ir nepraeinantis skausmas kaip pats kapitalizmas.
Komentarai
Kapitalistai įgyvendina marksistų svajones
Netrukus gyvensime taip, kaip tikėjosi marksistai. Tačiau taip nutiks tik dėl to, kad tuo pasirūpino kapitalistai. Skamba neįtikėtinai? Bet tai tiesa.
ŽYMA
KAPITALIZMAS